Профіль міста 

Szczecin [щечин]

Засноване: на переломі VII/VIII століття

Населення: 404 878

Статус: столиця Західнопоморського воєводства

Положення: північний захід Польщі, біля кордону з Німеччиною, півтори години до Балтійського моря

 

Польський Грифіндор?

Столицю Західнопоморського часто називають Містом Грифона, адже він знаходиться на гербі. Вийняткова позиція птаха у цьому воєводстві просліджується повсюди. Plik:POL Szczecin COA.svgОдин з численних островів Щецина носить назву Грифі (з пл. – Грифовий), а серед повітів є село Грифіно. До 17 століття місто належало князям з династії Грифітів, символом котрих і був цей пернатий.

Цікавий факт №1

Щецин має унікальне положення. Місто буквально стоїть на воді, пронизане багатьма річками та озерами. Основні серед них – Одра та її відгалуження Регалиця, що на рівні міста впадає в озеро Донбє (Дубове). Місто розкинулося на обох берегах Одри та Регалиці, а також на численних островах поміж ними та озером.

Влада Щецина вирізнилася оригінальною педантичністю, доволі вигідною для туристів. Всі варті уваги пам’ятки у місті та довкола нього організовано у 2 туристичні шляхи, пронумеровано та складено у карти з порядком відвідування.

Шлях №1 – Міський шлях туристичний «червона лінія»

Для туристів розробили справжню настільну гру, дошкою для якої служить сам Щецин. Вроцлав має полювання на гномів, Лодзь – шляхи стрит арту, а от тут до маршруту увійшли всі цікавинки міста.

Через Щецин тягнеться 7-кілометрова червона лінія.

Цифри на ній позначають варті уваги місця. Якщо пройти лінією від 1 до 42, то охопите усі цікаві пам’ятки на території міста. Загубитися не вдасться навіть без карти, адже карта – саме місто.

Шлях стартує прямо з “порогу міста” – від залізничного вокзалу. 

 Більше про червоний шлях тут

 

Шлях №2 – Золотий шлях туристичний

До цієї версії увійшли основні пам’ятки міста, але також деякі, котрих нема на «червоній лінії». Зокрема, рожевий сад Ружанка (або Парк Десяти тисяч роз), який просто не можна пропустити, якщо відвідуєте столицю Західнопоморського у сезоні цвітіння роз (вхід безкоштовний).

Related image
Замок Поморських князів

На Золотому шлясі вже обійшлося без ліній на асфальті, але загубитися і так не вийде. Цей маршрут знаходиться майже на прямій лінії і тягнеться від набережної Одри, з-під Замку, аж до вищезгаданої Ружанки. За двома версіями, на Золотому шляху зупинок 22 або ж лише 12. Любителі природи можуть видовжити шлях, і з Ружанки відправитися убік підміського Шляху Семи Млинів.

File:Dolina Siedmiu Mlynow szkic.svg
Автор: Йоанна Кошмідер

На міській частині Золотого шляху лежить багато пунктів прокату велосипедів. Від Ружанки всього лише кільканадцять хвилин велосипедом – і ви опиняєтеся у міських рекреаційних зонах, серед лісів та озер. Тут можна поплавати, побродити лісами по туристичних шляхах, піти у мотузковий парк. Також є де взяти напрокат каяк або катамаран на озері Глибоке (Głębokie). Звідси ж можна перейти на Шлях Семи Млинів у Арконському лісі. Це легкий маршрут, що простягається на 4 км і вирахований на 2 години пішої прогулянки.

Більше про золотий шлях тут

 

Image result for szczecin
Філармонія у Щецині

Цікавий факт №2

Більше половини поверхні Щецина займають вода та парки

 

Що обов’язково зробити у Щецині?

У місті

  • Прогулятися новими бульварами на набережній Одри
  • Посидіти у кафе з видом на Одру на Валах Хороброго – комплексі флагових щецинських будівель, серед яких Морська Академія, Національний музей, Воєводський уряд та фонтан з пунктом огляду.
  • Побачити (або й відвідати) чудернацький будинок Філармонії, що виграв не одну світову нагороду з архітектури. Сама Філармонія знаходиться ще й на кривій площі
  • Відвідати район Підзамче, що також зветься Старе-Нове місто. Окрім гарної архітектури та замку, тут знаходяться і найвідоміші броварні міста.

В околицях

Якщо у цих місцях ви більше ніж на день, варто проїхатися 90 км до Балтійського моря. Наприклад, у 1.5 годинах поїздом або машиною, знаходиться містечко Мєндзиздроє (Międzyzdroje). Тут можна годинами сидіти у одній з кав’ярень на пірсі або спробувати свіжої риби прямо на березі. У 15 км на захід від містечка можна відвідати Маяк над протокою Швіноуйшчє (Świnoujście), де річка Швіна впадає у море.

Другим цікавим місцем біля Щецина є Кривий ліс (krzywy las) – пам’ятка природи неподалік Грифіна (Gryfino) (4 км). Тут на 1.7 гектарах росте понад 100 одинаково деформованих сосен. За найпопулярнішою версією, чудернацьке місце повстало за втручання людини. Дерева, ймовірно, викривили для подальшого використання деревини столярами. Підтвердження цій теорії немає.

Plik:Nowe czarnowo-krzywy las.jpeg
Автор: Артур Стшельчик

Як смакує Щецин?

Моряк, пряник у традиційному дизайні від щецинської фірми pierniki-szczecinskie.pl

У місті грифона варто спробувати Пєрнікі Щецинські. Найвідоміші у Польщі, звичайно, Торунські, але ці зі Щецина стають щораз більш популярні. Це традиційні місцеві солодощі, продукція яких занепала після війни. Місто, позаздривши популярності торунських пряників, вирішила відродити і свої. Знайти їх можна на регулярних ярмарках у Старому-Новому місті або на різноманітних фестивалях slow food. У нефестивальні дні їх продають у цукерні Filipinka на вул. Віткевича.  

Характерною рисою Щецинського пряника є форма, навіяна морськими мотивами: риби, якорі, моряки.

Окрім пряників, на місцевих фестивалях їжі владарює також гусятина. Історично один з основних продуктів у цих районах Польщі, в останні роки знову набирає популярність завдяки місцевим акціям та фестивалям.

Пивним символом Щецина рахується Бровар Bosman. Окрім нього у районі за спеціальними історичними рецептами також продукують горілку Starka. Місцеві кажуть, колись при народженні дитини у дворі закопували дубову бочку з такою горілкою і відкопували її аж на весілля. Правда це чи ні, але Старка у недавньому західнопоморському голосуванні зайняла друге місце серед найпопулярніших місцевих страв та продуктів.

Пива власного виробництва пропонує також ціла купа Барів-броварів: серед них Nowy Browar, Stara Komenda,  Muzyczny Browar Polski.

Особисто можу порекомендувати Nowy Browar, який відвідала сама. Власники оригінально вирішили часту проблему спорт-барів, обвішавши всі стіни суцільною смугою екранів, на яких ідуть водночас різні змагання по різних спортивних каналах.

Події

Найвідоміша у Польщі подія, пов’язана зі Щецином – Фестиваль Регат. Це один з найбільших такого роду фестивалів у Європі, що традиційно проходить на початку серпня.

Офіційна сторінка фестивалю

 

Якщо ви у Польщі ненадовго, то навряд на Ваш радар потрапить Щецин. Він малопримітний поряд з такими туристичними гігантами, як Краків, Вроцлав чи Гданськ. Проте положення міста робить його зручним перевалочним пунктом для поїздок у Берлін чи Дрезден. А місцеві часто прямують сюдою у ближні морські курортні містечка. Щецину однозначно є що запропонувати туристам у плані архітектури, кулінарії, природи та історії. Тому, якщо ви в Польщі і у вас трапилися вільні вихідні, чому б не Щецин? 🙂

 

Подорожуйте,

Настя

Титульна ілюстрація: А. Сидорко, есклюзивно для таміту. Копіювати дозволяється лише з активною ссилкою на tamitu.com.ua та anastasiasydorko.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись та отримай книгу