Гори чи море – дилема майже культова. Польщі, як і Україні, пощастило мати і те, і друге. Але трохи у іншій пропорції.
Балтійське море, хоч і популярний туристичний напрямок, куди холодніше від того ж Азовського чи навіть Чорного. Все-таки море Польща ділить зі сніжною Скандинавією.
Які є гори в Польщі?
А от з чим Польща витягла щасливий білет, то це з горами. Вони тут у великій кількості і кожні гарні по-своєму: величні Татри, затишні Бескиди, Мальовничі судети, сюрреалістичні Столові гори, дикі Бєщади, легендарні Карконоші…
У гори тут багато хто закохується ще у дитинстві і на все життя – недарма у Польщі одне з найсильніших альпіністських представництв на світі. От і на Еверест поляки піднімалися десятки разів (з України поки ніхто, принаймні, по офіційним даним).
Польські гори належать до 3 гірських систем: Карпат, Судетів та Швєнтокшиських. Проте в ужитку серед поляків більш популярний поділ на пасма, а не системи.
За одним з поділів визначають 28 пасем. Найвижча гора кожного з них входить до Корони Польських Гір.
Що таке Корона Гір?
Це міжнародний флешмоб, який польські любителі гір привезли додому зі своїх походів. Найвідоміші у світі, однозначно, Корона Землі і Корона Гімалаїв (до клубу обох Корон належать і поляки).
Корона Землі дається тому, хто виходить на найвижчу гору кожної частини світу. Досі ведуться дебати про те, на які сектори ділити світ і, відповідно, яка гора буде найвижчою у кожному з них. Нижчеприведений список об’єднує гори з двох найпопулярніших версій поділу.
Корона Землі – це:
- Азія: Еверест
- Австралія: Косцюшко або Австралія і Океанія: Пунчак-Джая
- Африка: Кіліманджаро
- Південна Америка: Аконкагуа
- Північна Америка: Деналі
- Антакрктида: Масив Вінсон
- Європа: Монблан або Ельбрус (залежно який поділ Європи-Азії приймати за вірний)
Корону Землі на цей момент здобули 22 поляки.
Корона Гімалаїв (а точніше, Корона Гімалаїв і Каракорум), здобута була, між іншим, 3 поляками. Це всі 8000-ники в Гімалаях і Каракорум, яких всього є 14.
Корону Гір Польських здобуло понад 1000 осіб, рахуючи з 90-х років, відколи ведеться цей відлік.
Нижче привидений список всіх вершин з Польської Корони Гір:
*в порядку від найвижчої; гора – гірське пасмо – висота
- Риси – Татри – 2499
- Бабя Гура – Бескід Живєцкі – 1725
- Шнєжка – Карконоше – 1603
- Шнєжнік – Масив Шнєжніка – 1425
- Тарніца – Бєщади Заходнє – 1346
- Турбач – Горце – 1310
- Раджєйова – Бескід Сондецкі – 1266
- Скшичне – Бескід Шльонскі – 1257
- Могєліца – Бескід Виспови – 1171
- Висока Копа – Гури Ізерське – 1126
- Рудавєц – Гури Бяльськє – 1112
- Орліца – Гури Орліцкє – 1084
- Висока (Високє Скалкі) – Пєніни – 1050
- Вєлька Сова – Гури Совє – 1015
- Лацкова – Бескід Нізкі – 997
- Ковадло – Гури Звоте – 989
- Ягодна – Гури Бистшицкє – 977
- Скальнік – Рудави Яновіцькє -945
- Валігура – Гури Камєнне – 936
- Чупель – Бескід Мави – 933
- Щелінєц Вєлкі – Гури Столове – 919
- Любомір – Бескід Маковські – 904
- Біскупя Копа – Гури Опавське – 889
- Хелмец – Гури Валбжиськє – 851
- Кводзка Гура – Гури Бардзкє – 765
- Скопєц – Гури Качавськє – 724
- Шленжа – Масив Шленжи – 718
- Лишіца – Гури Швєнтокшискє – 612
Корона ця також доволі контроверсійна. Суперечки про те, чи правильно був зроблений поділ на пасма, тривають ще з 90-их. Багато хто вважає, що декотрі з цих пасем треба об’єднати, а інші розділити на два окремі, а ще деякі додати, та й певні вершини міряні були невірно. Так чи інакше, цей список насьогодні являється офіціним і визнаним клубом польської Корони, яка видає цей титул.
Окремо свою корону має ще кожне пасмо, тому не переплутайте, коли шукатимете інформацію про вершини з Корони. Я раз піднялася на вершину лише щоб місяць потому зрозуміти, що це була не вершина Корони Гір Польщі, а вершина Корони Гір Бескиду Малого. Тобто одна з найвижчих гір у своєму пасмі, але не найвижча, як я думала. Тому перевіряйте інформацію!
Як приступити до квесту?
Потрібно зголосити свою участь на сайті Корони – http://kgp.amos.waw.pl і заплатити 30 злотих за приєднання до клубу. Тоді вам нададуть статус кандидата і ви отримаєте нотатник для запису всіх даних по трекам на вершини Корони.
Я свій квест корони роблю неофіційно, поза клубом. Просто фотографуюся поряд з кожною табличкою на вершині, де вказана назва гори і висота. У горах я частий гість, тому перших декільк аперлин з Корони здобула, не плануючи колекціонувати Корону. Але оскільки квест це доволі цікавий, а кожний претекст їхати в гори – хороший аргумент, то врешті я заповзялася робити цей квест. На сьогодні мої “перлини” в Корону: Риси, Бабя Гура, Щелінєц Вєлькі, Раджєйова, Шнєжка, Турбач.
Приєднуйтеся 🙂
А.
P.S. Чи хтось може чув про подібний проект в Україні? Мені, нажаль, не вдалося знайти жодної інформації про це. Якщо знаєте – напишіть, будь ласка.
One thought on “Про гори в Польщі. Що таке Корона Гір?”