Про що стаття: гірські маршрути з Кракова, за один день туди й назад.

Щороку весною та восени у мене та сама ціль – зловити за хвіст мимолітні чудеса природи. Так, у квітні полюю на них у ботанічних садах і міських парках, де є магнолії. А в жовтні шукаю золоту осінь поза містом. Найчастіше – у горах.

Навколо Кракова чимало гір – з величезною різницею у висоті. Тому полювання на осінь стає завданням з підступом: на кожній висоті дерева починають набирати кольорів у інший час. Важко вгадати, коли саме золота осінь добереться у ті чи інші гори, не перевіривши вже на місці.

Цього разу, знову полюючи на золоту осінь, я вперше потрапила до Маківського Бескиду (Beskid Makowski). Трохи промахнулася. Дерева тільки-тільки починали набирати тьмяно-золотистого кольору. Сусідні гори немов іржавіли.

Трохи про особливості польських гір

У Польщі є три гірські системи: Карпати (Південний Схід та Південь), Судети (Південний Захід) та Швєнтокшиські (ближче центру, найстаріші гори Європи).

Польські Карпати тут поділяють на Бєщади, Пєніни, Горце, Татри та цілу вереницю різних Бескидів, у яких плутаються навіть найзавзятіші місцеві трекери. Загалом всі Бескиди мало чим відрізняються один від одного. Це невисокі гори у малопольському та Сілезійському воєводствах, в середньому 1000 метрів над рівнем моря. Здебільшого вкриті мішаними лісами. Якщо вибирати маршрут у гори на день з Кракова чи Катовіц, то найлегше – в один з Бескидів.

Про інший з Бескидів – Малий – я писала тут.

 

В гори на день

Цього разу для денного походу ми вибрали Маківський Бескид. Залишаю тут перевірений маршрут, який можна виконати за день і встигнути повернутися до Кракова надвечір.

Як доїхати

Трек свій ми почали з  Мишленіц (Myślenice), невеликого містечка за 40 хв від Кракова. Машиною туди можна доїхати 7 автострадою за 50 хв. Буси ж їдуть що 15-20 хв з головного вокзалу у Кракові (MDA). Квиток в один бік коштує менше 10 злотих і купується прямо у водія. Якщо їдете машиною, то майте на увазі можливі корки при виїзді з Кракова на початку та наприкінці вікенду (у Польщі багато хто любить гори та активний відпочинок і втікає на вихідні за місто).

Початково нашою ціллю був Любомір – найвища гора Бескиду Маківського за версією Корони Гір Польських. 

За іншим поділом, Любомір належить до Бескиду Виспового, а у Маківському навища г. Мендралова.

Любомір цікавий ще й тим, що на ньому знаходяться дві обсерваторії – руїни старої та нова, діюча.

Запланований маршрут виглядав ось так:

Myślenice – Zarabie – Uklejna – Śliwnik – Działek – Kudłacze – Łysina – Lubomir (5,30 h/4,00 h) і назад.

Всі маршрути на Любомір можете вивчити тут.

Зазвичай поданий у плані час проходження маршруту перевищує фактичний на годину-дві, на що ми і розраховували. У цьому ж випадку шлях і справді виявився таким довгим! Ми навіть не вписалися у рекомендовані часові рамки. Довелося скоротити трек, щоб встигнути до темряви.

Від Схроніска на Кудлачах (*гірського готелю-столової. Більше про культуру схроніск у Польщі я писала тут), замість йти далі червоним на Любомір, ми звернули на чорний шлях і вже у темряві зійшли до селища Пчім, піймавши останній автобус до Мишленіц.

Варто знати. Найкращий спосіб запланувати міжміський доїзд публічним транспортом у Польщі –  e-podroznik.pl. Це чудовий і дуже зручний сайт для пошуку транспортних сполучень між містами Польщі, але у випадку невеликих містечок чи сіл краще не довіряти йому повністю і перепитати місцевих жителів. Приватні буси не завжди регулярно оновлюють інформацію. У нашому випадку, наприклад, бус їхав через іншу зупинку, ніж та, що вказувалася на порталі.  

Пройдений маршрут

 

Що подивитися у Мишленіцах

Червоний маршрут на Любомір починається прямо з Мишлєніц. Щоб вийти на нього, з автостанції потрібно пройти через центр на інший бік міста, за річку. Пішки це займає хвилин 20.

Дорогою варто заглянути на невелику затишну площу-ринок. Недалеко від неї тягнеться гарний канал.

Що на маршруті

Прямо від мосту на річці Щава починаються позначки червоного шляху.

На самому початку маршрут пролягає крізь руїни старої оборонної вежі. Далі довгий час ідеться через гарний ліс.

Шлях добре означений та нескладний. Йдеш весь час то вверх, то вниз, адже маршрут пролягає через декілька гір. Складність цього треку не у його незначних перепадах висоти, а в довжині.

Як по всіх Бескидах, інфраструктура тут хороша. Вказівників не бракує – збитися зі шляху нелегко. Гід або ж карта та компас тут зайві. На треках трапляються місця відпочинку та смітники. І, як і по всіх Бескидах, після сильного дощу сюди краще не сунути носа. Стежини подекуди перетворюються у суцільне болото і час проходження маршруту видовжується, як сталося цього разу у нас.

 

Друга половина дороги до Схроніска на Кудлачах відкриває гарні краєвиди на сусідні гори та навіть далекі Татри. Декілька разів на шляху трапляються невеликі поселення на вершинах гір.

Схроніско на Кудлачах має, мабуть, найбільшу територію зі всіх, що мені доводилося бачити у горах Польщі. Тут є невелика пасіка, майданчик для дітей, ціла верениця столів та лав, величезна поляна з грілем.

Сайт Схроніска з цінником та деталями резервації тут. Меню у версії онлайн нема, але ціни та асортимент тут типові для Схроніск – традиційні польські страви, гарячі напої, пиво та глінтвейн.

Найгарніші краєвиди нам трапилися дорогою до села Пчім зі Схроніска. Йшли ми голою, без лісу, гранню гори, з видом на захід сонця.

З цього боку до самого Схроніска простягається поселення і можна заїхати асфальтованою дорогою.

Бескиди – гори невисокі. Офіціна найвища точка Бескиду Маковського – гора Мендралова – всього 1169 м. Саме тому сюди люблять приїжджати з дітьми. По більшій частині Бескид Маковський вкритий густими лісами, що робить його чудовим варіантом на спекотні літні треки.

Я ж більше всього люблю Бескиди восени і взимку. Ліси тут, навідміну від Високих Татр, мішані або ж листяні. А що може бути гарнішим за золотий ліс у горах? Хіба що ліс у горах, вкритий снігом. 🙂

До зустрічі на треках!

Настя

 

Всі фото з архіву автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись та отримай книгу