Ілюстратор: anastasiasydorko.com ексклюзивно для Tam i Tu

Профіль міста Łódź

Воєводство: Лодзьке

Населення: 696,503

Засноване: перша письмова згадка з 1332 року

Лодзь – місто несподіванок. На туристичній карті Польщі воно не ввійде навіть у топ 10. Середньостатистичний поляк там бував хіба проїздом або у справах. Я й сама довгий час оминала це місто, піддавшись стереотипам, що панували серед друзів. Тим більше Лодзь мені полюбилася, коли я туди нарешті потрапила.

 

Човен без водойми

Лодзь польскою означає човен і він же зображений на гербі міста. Plik:POL Łódź COA.svgПри цьому, ніхто достовірно не знає, від чого походить назва. Дебати тривають. Якщо подивитися на карту, виникає логічне питання: “А до чого тут човен?” У Лодзі є понад десяток річок, проте всі такі малі, що й на карті їх не видно. Більшість з них – взагалі підземні. Жодної судоходної. Та й до моря неблизько. Далеченько цей човен винесло на сушу…

Польський Манчестер

Перша асоціація з Лодзю – індустріалізація. Це давня польська столиця мануфактури. Якщо хтось бачив фільм «Південь і Північ», то це польський Мілтон. Або ж Манчестер.

Історію міста добре видно у будинках – величні розкішні котеджі повсюди. Кожен намагається вразити на свій лад… і кожен аж плаче про ремонт. На польські стандарти, Лодзь доволі занедбана. Це і відлякує туристів. Але це саме той випадок, коли варто дати другий шанс, ігноруючи перше враження.

Лодзь – місто, яке відкривається не відразу. Вона знає свої мінуси і зуміла знайти унікальні плюси, прокачавши свій бренд за декілька років до 99 рівня. Принаймні, у деяких сферах.

Фото: з архіву фонд Urban Forms urbanforms.org 

Чим же здатна захопити Лодзь?

Архітектура тут, хоча й занедбана, проте дуже цікава. Ідеш містом і аж шия болить від постійного задирання голови – стільки цікавих деталей. Атланти тут, янголята там, дерев’яні колони чи вирізані в камені орнаменти, казкові вежі. Здається, багаті індустріалісти свого часу змагалися тут за звання власника найрозкішнішого будинку – так само, як у Барселоні.

Та часи стрімких індустріальних імперій у минулому. Зараз більшість з цих будівель у плачевному стані і потребує ремонту. Лодзь будувалася по принципу шерегівок – будинків зі спільними бічними стінами.  Тепер, коли деякі старі будівлі позносили, у місті з’явилося багато бічних стін без вікон і дверей.

Страшне видовище? Місцеві жителі підійшли до проблеми креативно.

 

Місто як галерея

  

Лодзь – столиця стрит-арту. При чому, від недавніх пір – на світовому рівні. Тут найбільша кількість великоформатних муралів на планеті. З 2011 у місті проходить фестиваль муралів фонду Urban Forms, на який запрошують найвідоміших художників цієї сфери з різних континентів. Aryz, Eduardo Kobra, Inti, Os Gemeos – в Лодзі малюють світові зірки стрит-арту.

  

Зараз у місті понад 50 великоформатних муралів і незліченна кількість менших. Візиткою Лодзі на карті Європи є саме мистецтво. Це художня галерея під відкритим небом.

Люблять тут також і скульпторів. Але монументи в Лодзі зовсім не нудні. Тутешні пам’ятники живуть разом з містом. Вони зросту справжніх людей і дуже реалістичні:

 • маленькі дівчатка-янголи сидять на фонтані з питною водою,
 • діти бавляться у щось на тротуарі,
 • піаністка грає прямо на пішохідній вулиці, а сто метрів далі чоловік у капелюсі лізе по драбині, щоб запалити старий ліхтар.

Місто світла

Знайшовши свою формулу успіху, Лодзь продовжує експериментувати з формами сучасного мистецтва. З 2011 на декілька вересневих днів місто запалюється кольоровими вогнями і світловими інсталяціями – це Фестиваль світла, на який приїздять сотні тисяч гостей.

Костел на площі Волнощі- у світлах фестивалю
Костел на площі Волнощі- вдень

 

Лодзький Light Move Festival щонайменше не поступається Берлінському. На мене він справив краще враження з двох.

 

Добре знати: у місті є декілька залізничних станцій, тому перед тим, як вибирати собі готель поряд з вокзалом, варто переконатися, чи саме сюди приїде ваш поїзд. На відміну від Варшави, у Лодзі вони не затримуються на всіх міжміських вокзалах по черзі. Краківські, наприклад, в основному заїжджають лише на підміський Відзев.

 

Місто як фабрика

Пожежна станція

У Лодзі велика кількість оригінальних нішових музеїв на кожен смак, пов’язаних з її індустріальною історією. Тут можна побувати у музеї каналізації, кінематографу (Лодзь протягом 50 років 20-го століття була столицею польського кіно), анімації, книжкового виробництва, текстилю, трамваїв.

Хіпстерам на радість

Давні бараки

Старі фабрики міста повільно, але неминуче почали завойовувати девелопери, перетворюючи їх на стильні сучасні лофти. Проте є один район, в якому можна побачити фабричні споруди такими, як вони були раніше.  

Варто пройтися у дільницю Księży Młyn, яка неначе загубилася у 19 столітті. Це колишні бараки працівників фабрик, у яких і далі живе місцеве населення. У дальньому кінці дільниці натрапите на гігантські напівзруйновані фабрики, частину з яких вже відновили і перетворили на офіси та ресторани.

У цьому районі можна побачити стару пожежну станцію та навідатися у бровар Księży Młyn, де вас пригостять пивом власного виробництва.

Любителі природи також знайдуть у Лодзі щось для себе. Все місто просто тоне у мальовничих старих парках з древніми деревами та загубленими серед зелені віллами. Місцева Пальмярня при Ботанічному саду чи не найбільша у Польщі.

 

Лодзь на декілька годин. Обов’язкова програма мінімум

Пасаж роз

Якщо ви у Лодзі всього на декілька годин, варто йти безпосередньо в центр і прогулятися головною пішохідною вулицею Пьотрковська, де “проживає” більшість міських пам’ятників. Зверніть увагу на будинок 86 – Kamienica pod Gutenbergiem. У народі його ще називають Домом драконів, через оздоблення металевими статуями рептилій.

Саме довкола Пьотрковської зосередилася також більшість муралів міста.

Полювати на стрит-арт можна за допомогою цієї карти:

 

Одразу перед Площею Свободи (Plac Wolności) зверніть в арку зліва, у неймовірний Пасаж Роз. Це провулок, повністю викладений дзеркальною мозаїкою. Найкраще відвідати під час заходу сонця чи ввечері, коли вже світять ліхтарі.

Лодзь – одне з небагатьох міст Польщі, де є Планетаріум.

Білети туди краще резервувати заздалегідь онлайн, адже потрапити на сеанс буває нелегко. Вебсайт: www.planetariumec1.pl

У будинку планетарія – як водиться, реконструованій фабриці – також знаходиться музей мистецтва. Зазвичай тут проходить вистава коміксів під час Міжнародного фестивалю коміксів на ігор.

Флагова споруда Лодзі – торговий комлекс Мануфактура. Як і більшість культових будинків у місті, вона розмістилася у старій фабриці. Сюди варто заглянути навіть якщо вас не цікавить шопінг. Недарма лодзька молодь облюбувала собі це місце для зустрічей – Мануфактура виглядає презентабельно.

 

Лодзь – це місто шарів, як капуста. Чим довше його вивчаєш, тим більше відкривається з кожним наступним шаром. У такий спосіб немов вступаєш у діалог з містом. Помічаючи твою цікавість, Лодзь крок за кроком відкриває все нові свої таємниці. Сюди хочеться повернутися. Обов’язково відвідаю її знову, щоб “уполювати” ще більше стрит-арту.

Якщо ви там бували – діліться в коментарях своїми враженнями!

Подорожуйте,

А.

 

Матеріал з циклу “Польща. Профіль Міста”

Титульна ілюстрація: Анастасія Сидорко ексклюзивно для Там і Тu. Копіювання можливе лише з активним посиланням на Tamitu.com.ua та anastasiasydorko.com

Фото та відео з архіву автора

4 thoughts on “Лодзь на один день”

 1. Руслан сказав:

  І мені довелось мати задоволення від бродіння вулицями цього міста. Адже я мав нагоду прожити там біля 5 місяців.
  Спочатку склалося враження, що це місто можна перейти за один день вздовж і в поперек 🙂 . Але я так і не дійшов до іншої сторони міста.
  Ходити вуличками цього міста було приємно і спокійно. Будиночки хоча і старі, проте вони доглянуті, на вхідних дверях під’їзду встановлені домофони. Але саме найбільше вражає розпис на стінах. Він різноманітний.
  Я також маю декілька фото з такими будинками, деякі повторюються.

  1. Настя сказав:

   Привіт, Руслане 🙂 Дякую, що ділишся думкою. Мені теж дуже сподобалося бродити вулицями Лодзі. Вона для цього добре підходить – багато затишних завулків з цікавою архітектурою на стрит-артом у зовсім неочікуваних місцях та завулках. Це місто все ще трохи недооцінюють. У польских рейтингах воно часто посідає перше місце, як найбільш негарне. А проте там стільки цікавого й оригінального. Здається, що більшість людей, котрі бувають у Лодзі проїздом, просто проходяться раз основною вулицею і з цього роблять висновки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись та отримай книгу