Краків серед туристів – це, в першу чергу, королівський замок Вавель, один з найбільших в Європі. А який же замок без легенди?

У Вавеля вона не одна. Але сьогодні поговоримо про найбільш відому.

Легенда про печеру дракона

Якщо ви вже бували у Кракові, то, мабуть, помітили, що тут повсюду дракони. Не крилаті рептилії розгулюють вулицями, звісно, а образ дракона на кожному кроці.

Про легенди Кракова і Вроцлава я трохи вже згадувала тут.

Так от. Більшість сувенірів у Кракові – з малюнками дракона. На будинках теж часто фігурує ця рептилія як елемент декору. Нерідко у формі драконів роблять водостоки чи горгулії. Один з поїздів сполучення Краків-Варшава називається “Вавельський Дракон”. Декілька разів я натрапляла на площі-ринку на марші з гігантською повітряною кулею у формі дракона.

У Кракові навіть є вулиця Смоча (пол.: драконяча). На місцевому фестивалі фільмів одна з нагород – Вавельський дракон. А ще в червні проходить дводенний фестиваль-парад драконів.  І в книгарнях половина дитячих книг з казками теж про цього дракона…

Що ж то за легендарний дракон і чому він на умі і язику у всього міста?

Давним-давно цей дракон жив у Вавелі…

Легенда про Вавельського Дракона

Жив собі король Крак, засновник міста Краків. Одного разу заморські купці принесли йому в подарунок гігантське яйце. Крак прийняв подарунок і велів залишити його у скарбниці в замкових підвалах. Йшов час, яйце росло, аж поки не вилупився з нього дракон. Він поселився у печері під замком і почав їсти усе, що бачив, сіючи терор на жителів замку і міста. Щоб уберегти себе і свої родини від монстра, краковяни почали приносити дракону в жертву худобу.

Як водиться у казці, король Крак обіцяв переможцю скарби і руку принцеси. Але чи то принцеса була не така вже й гарна, чи тренінги у війську залишали бажати кращого, але дракона перемогти не вдалося жодному лицарю….

Одного дня молодий Шевчик прийшов до Крака і сказав, що зможе перемогти дракона. 

Молодий міщанин повернувся до себе, взяв овечі шкури і почав шити з них міхи. Їх він наповнив сіркою і, коли прийшла пора нести чергову данину дракону, сказав Краку взяти ці овечі міхи замість справжніх овець.

Дракон виповз зі своєї печери і почав заковтувати «овець». Аж раптом всередині в нього загорілося полум’я. Він підскочив до Вісли і почав пити з неї воду безупину. Очевидці кажуть, що він випив річку майже до дна. І все пив-пив, доки не луснув.

Так закінчилася історія про Дракона з печери під Вавелем, яку тепер називають Смочою ямою. Шевчик дістав свою нагороду, а місто – спокій.

Ось така легенда. Як не дивно, символом Кракова став не герой-шевчик, а грізний дракон, який свого часу навівав на місто жах.

Що робить цю казку унікальною і такою відомою, то це правдивий фундамент, на якому вона опирається.  

Смоча яма і справді є у Вавельському пагорбі. Туди можна потрапити з Вавелю, придбавши квиток у замковій касі. Печера веде на набережну Вісли під замком, де дракон з легенди і луснув від води. Біля входу над річкою стоїть залізний дракон, який раз на декільке хвилин вивергає справжнє полум’я.

Звідки дивакувата легенда?

Крак – постать напівлегендарна, і справді фігурує у літописах як засновник міста та його князь. А ще не одні хроніки згадують, що серед його синів дійшло до братовбивства заради трону, через що спадкоємицею стала дочка Ванда. Хто слухав у п’ятому класі на уроці історії, знає, що кровопролиття і війни за владу –  доволі звичні практики серед княжих потомків. Але популярності легендарному королю і його роду серед наступних поколінь вони б не додали.

Саме тому літописець Вінцент Кадлубек, що  у 12-13 ст. першим написав про Крака, вирішив імідж королівської родини трохи “прокачати”. Описуючи сумну історію про спадкоємців Крака, він удався до літературного трюку, щоб відвернути увагу читача від самого братовбивства. За історією Кадлубка, це сини Крака удвох відправилися вбивати дракона. А тоді один з них вбив іншого, щоб залишити всю славу собі. Король же, дізнавшись, вигнав його з Кракова.

Наступний літописець, безіменний монах, автор «Францісканських Хронік», зауважив у розповіді Кадлубка схожість з  історію з Книги пророка Даниїла. Той вавілонського дракона нагодував тістом зі смоли і шерсті…

Трохи авторського відхилення – і ось у версії  монаха дракона вбивають схожим способом. При тому, вже сам Крак, а не його сини. Отак з літописа до літопису, з кожним століттям легенда почала обростати деталями, аж доки історики, а потім і люд, не поселили дракона під замком і його не переміг Шевчик.

Ще у середньовіччі історія про вавельського дракона досягла рівня міжнародного, з’являючись у літописах інших країн Європи при згадці про Польщу.

Чому дракон?

Здавалося б, банальний дракон, яких багата уява тодішнього люду порозводила по всій Європі. Але, все ж, чому дракон?

Дослідники рахують, що у його появі під Вавелем є певний символізм, пов’язаний з подіями тих часів у Європі .

У печері під замком, та й на території всього міста знаходили кістки з пластів попередніх поселень і колишніх кладовищ.

У той же час на Польщу часто нападали кочові племена аварів, котрі тероризували Краків, здаючись невідомою страшною силою… як дракон.

Польща була одним із центрів ордену хрестоносців у Європі. Повертаючись зі своїх походів, лицарі привозили екзотичні трофеї, а серед них – шкури крододилів. Ширилися історії про дивних монстрів, які плачуть після того, як з’їдять людей. Часто хрестоносцям, котрі привозили ці шкури, приписували перемогу над дивними чудовиськами-драконами.

Ось так зі страшної печери з кістками, страху перед чужоземним злом і крокодилячих шкур народилася легенда про дракона, яка міцно увійшла у гени поляків. Запитайте десятьох людей з різних кінців Польщі про якусь місцеву легенду, і з високою вірогідністю, більшість з них вам розкаже про краківського дракона.

Навколо безліч цікавого. Давайте досліджувати!

Настя

P.S.1: наступного разу у рубриці про легенди розповім вам, який міфічний монстр жив колись у Варшаві 🙂

P.S.2: більше про дракона:

Екскурсії в Смочу яму – деталі 

Легенду про дракона можна подивитися у версії лялькового театру в музеї “Підземелля” на Ринку, в Сукєнніцах.

Фестиваль драконів – Wielka parada smoków – відеоогляд параду драконів на Віслі. день 1. 2017

Легенда про Вавельського Дракона на Ютубі (на польській) –https://www.youtube.com/watch?v=1wAJ0mC5nbc

Дитяча пісенька про вавельського дракона – https://www.youtube.com/watch?v=UEDujCiSLYo

Мультфільм по легенді – https://www.youtube.com/watch?v=7Q_ejE0QTtg

One thought on “Дракони у середньовічній Польщі. Чудовисько під замком Кракова”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись та отримай книгу