Ви знали, що Польща – найрелігійніша країна Європи? У неділі зранку у кожному спальному районі натрапите на верениці родин, які, гарно вдягнені, прямують у найближчий костел. Саме тому тут релігійні католицькі свята мають велике значення.

З 2018 ввійшов закон, згідно з яким неділі, окрім першої та останньої місяця, стають “вільними від торгівлі”. У ці дні працюють лише магазини на заправках, в аеропортах та на вокзалах, квіткові, кондитерські, сувенірні чи пекарні.

У 2019 магазини працюватимуть лише в одну неділю на місяць – в останню. А з 2020 всі неділі стануть вільними від торгівлі.

Дні, коли час зупиняється

У Польщі у державні свята все замирає. Не працює більшість магазинів і кафе, жоден музей, а транспорт – міський та міжміський – їздить рідше, за спеціальним розкладом.

Якщо їдете у Польщу, перевірте, чи не співпадає ваш візит з одним зі свят.

 

Чи варто їхати туристам до Польщі у свята?

У подорожах в святковий час є свої плюси та мінуси.

Image result for знак плюс минус

Останні я вже назвала. З продуктових магазинів працюватимуть лише деякі маленькі магазинчики та ті, що функціонують при заправках.

Знайти відкрите кафе можливо, але вибирати не доведеться. Наприклад, туристичний Краків не полишає гостей міста на призволяще у жодне свято. Але якщо у нормальний день ресторани та бари тут кожні три метри, то у державні свята працюватиме кожен десятий з них. Брати до уваги потрібно і пересування. Міські автобуси працюють за недільним розкладом, а не буднім. Міжміські, якщо тільки вони не належать до великих туристичних фірм, також їздитимуть рідше. 

А що з плюсами? 

Image result for знак плюс минус

Готелі працюють, а значить особливих сюрпризів не буде. Зазвичай при кількаденних святах, таких як Травневі, Різдвяні чи Великодні, газети публікують розклад роботи великих сітьових гіпермаркетів на цей час. Варто запитати у працівників готелю – вони можуть знати більше про відкриті місця у свята.

Безперечний плюс великих свят, як Різдво та Великдень – туристів однозначно менше. Як я вже згадувала, поляки – народ релігійний і родинний. На такі свята багато хто виїжджає до родичів у село, або просто розставляє гріль на задньому дворі і сидить вдома з сім’єю. Вулиці стають напівпорожніми. Це дуже помітно у більших туристичних містах, де зазвичай просто мекка туристів. Гуляти у такий час однозначно приємніше, та і для фото на фоні відомої пам’ятки не потрібно ставати у чергу.

 

Довгі вікенди

Якщо ваша мандрівка випадає на свята, варто за декілька місяців подбати про житло та квитки на транспорт. На Різдво та Великдень проблем з готелями не буде, але всі їхатимуть до родин, тому міжміський транспорт потрібно бронювати дуже заздалегідь.

А от на Травневі свята у Польщі справжній бум туризму, тому місця в готелях розлітатимуться, як гарячі пиріжки. У цей час краще їхати на екскурсію у великі міста, бо поляки у більшості своїй тоді прямують у гори, на озера – кудись за місто, щоб привітати перше тепле проміння.

Довгий вікенд у Польщі – це не лише Травневі. Зазвичай тут роблять собі довгі вікенди у районі довільного державного свята. Наприклад, якщо вихідний випадає у вівторок чи четвер, то багато хто візьме собі вихідний у понеділок чи п’ятницю і також кудись поїде. Я в такі дні стараюся нікуди не їхати, бо у туристичних місцях завжди в цей час дуже людно. 

 

Одже, на які свята звертати увагу?

 Державні вихідні у Польщі. Зеленим позначені ті свята, які щороку змінюють дату.

Свято 2017 2018 2019
Новий рік 1 січня 1 січня 1 січня
Три Королі 6 січня 6 січня 6 січня
1ий день Великодня 16 квітня 1 квітня 21 квітня
2ий день Великодня 17 квітня 2 квітня 22 квітня
Свято праці (Травневі свята) 1 травня 1 травня 1 травня
Свято Конституції (Травневі свята) 3 травня 3 травня 3 травня
Сходження Святого Духа (Зелені свята) 4 червня 20 травня 9 червня
Боже Тіло 15 червня 31 травня 20 червня
Свято польського війська / Вознесіння Богородиці 15 серпня 15 серпня 15 серпня
Всіх святих 1 листопада 1 листопада 1 листопада
День незалежності 11 листопада 11 листопада 11 листопада
1ий день Різдва 25 грудня 25 грудня 25 грудня
2ий день Різдва 26 грудня 26 грудня 26 грудня

* У останній робочий день перед Великоднем та Різдвом більшість магазинів має скорочений робочий день.

Не варто боятися подорожувати у польські свята. У ці дні можна потрапити на ярмарки, цікаві фестивалі та насолодитися прогулянками на напівпопрожніх вулицях. Проте завжди краще знати про такі дні наперед, щоб відповідно спланувати програму та подбати про житло/квитки. Підготовка – це завжди половина успіху!

 

Приємної подорожі!

Настя

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підпишись та отримай книгу